Archicad na Youtube

Dnešní svět stojí na sdílení informací a zkušeností. Na základě tohoto přesvědčení sdílím mé archicadové know-how na Youtube – kde ale zároveň i spoustu informací čerpám. Zde je několik tipů na kanály, které doporučuji sledovat.

České kanály

ArchiCADcz

Nemůžu začít ničím jiným, než oficiálním českým kanálem Cetra pro podporu počítačové grafiky. Na své si zde přijdou jak začátečníci, tak i zkušení uživatelé. V době covidové začala Cegra kanál více používat i k on-line přenosům setkání uživatelů, výročních ArchiDAY či představování nových verzí Archicadu v rámci ArchiSHOW.


3D projektant

Kanál projektanta Petra Karáska, se kterým, troufám si říci, sdílíme prakticky stejný okruh sledujících, takže ho asi nemusím příliš představovat. Za hlavní obsah zde považuji seriál týkající se využívání jednotlivých modelovacích nástrojů, což je v rámci českých zdrojů jednoznačně nejlepší možnost, jak se seznámit se základními funkcemi Archicadu (a proto 3D projektanta považuji za "povinnou četbu" nejen pro začínající uživatele Archicadu). 3D projektant navíc sdílí spoustu bonusového obsahu v rámci svého Patreonu.


Michal Drapák

Už asi neaktivní kanál učitele liberecké stavební průmyslovky se dvěma playlisty výukových videí pro archicadové začátečníky (respektive pro jeho studenty). Nejnovější videa zachycují práci v Archicadu 22, takže řada postupů už nemusí úplně odpovídat práci v aktuální verzi programu. Jde o ryze stavařský přístup k vytváření modelu a dokumentace, včetně ukázek použití externích knihoven různých výrobců.


Zahraniční kanály (v angličtině)

ARCHICAD

I mezi zahraničními kanály opět nejprve doporučím ten "oficiální". Obsahuje stovky videí – pracovních postupů, záznamů nejrůznějších akcí, dokumentů. Je to hlavní zdroj pro seznamování se s novinkami v aktualizacích Archicadu, které Graphisoft tradičně dělá ve formě krátkých a perfektně zpracovaných videí.


CONTRABIM

Narovinu – pro pokročilejší uživatele Archicadu je to ten nejlepší archicadový kanál. Pokud mi na Youtube vyběhne notifikace o novém videu na Contrabimu, znamená to pro mě jediné – ať v danou chvíli dělám cokoliv, jde to okamžitě stranou! Neexistuje zde video, z něhož bych si – i coby zkušený uživatel – něco neodnesl. Specialitou Johna Hallgartha, jenž za Contrabimem stojí, je využití Archicadu pro rozpočtování. Používá k tomu řešení založené na propojení Arhcicadu a Excelu – a troufám si tvrdit, že jde o krásnou ukázku, jak oba nástroje naplno využít (byť tak usuzuji jen z videí, v nichž John své řešení představuje; sám jsem ho nikdy na reálném projektu nezkoušel, ale v mnoha ohledech mě inspirovalo k vytvoření některých mých vlastních postupů). Určitě se koukněte i přímo na web Contrabimu, kde najdete i blog, který youtubový kanál skvěle doplňuje.


GRAPHISOFT SG a GRAPHISOFT HK

Dvojice kanálů singapurského a hongkongského zastoupení Graphisoftu. Hezká ukázka, jak je v této části světa používání Archicadu na úplně jiné úrovni. Většina obsahu – vesměs záznamů webinářú –, se týká využití Grasshopperu, Pythonu a podobných nástrojů, případně standardů OpenBIM. Většinou v nich narazíte na Jorge Beneiteze nebo Eugenia Fontana ze studia Enzyme (to si okamžitě přidejte mezi vaše záložky v prohlížeči!). Tohle mě fakt hodně baví!


ARCHICAD Tutorials by Eric Bobrow

Lze-li mezi Archicadisty mluvit o nějakých legendách, tak Eric je jednoznačně jednou z nich. Vytváření návodů, školení a podpoře Archicadu se věnuje dlouhodobě (nepletu-li se, je jedním z distributorů Archicadu na severoamerickém trhu) – ostatně koukněte i na jeho (hlavní) web. Typické jsou pro něj  několikahodinové on-line přenosy, v nichž má obvykle hosty, kteří ukazují svůj způsob používání Archicadu. A jelikož je Eric s Archicadem spojen už opravdu hodně dlouho, i jeho hosté zpravidla patří mezi zástupce starší generace uživatelů. Často tak máte možnost sledovat pracovní postupy, které vychází z nedokonalostí raných archiacadových verzí – nezřídka jde o ono pověstné "škrábání se levou rukou za pravým uchem". Nemyslím to ale nijak zle, ba naopak – mezi těmito postupy a návyky, které si při práci v dnešním (dokonalém) Archicadu už prakticky nemáte šanci vytvořit, najdete skutečné perly (nejednou se mi během sledování Ericových videí přepnulo myšlení z režimu "wtf?" na "oh, wait!").


Shoegnome Architects

Když jsem u těch legend – Jared Banks, AKA Shoegnome, je další z nich. Na youtube má rovněž desítky návodů. Známá je i jeho otevřená archicadová šablona, kterou si můžete volně stáhnout z jeho webu. Způsob jeho práce (a to, co v Archicadu obvykle modeluje) je takový typicky "americký" – ale to se ostatně dá říci i o výše zmíněném Ericovi.


Nalitect Studio

Dotřetice legenda, byť tentokrát budoucí. Když na mě před časem začaly vyskakovat odkazy na videa vytvářená s neuvěřitelnou kadencí nějakým začínajícím archicadistou z africké Ugandy, považoval jsem to za slušný bizár. Ale úroveň jeho obsahu jde postupem času znatelně nahoru. Ostatně, Namara Allan, který tento kanál tvoří, byl v loňském roce jedním z hostů Erica Bobrowa.


A ostatní...

Nakonec zde mám pár odkazů na další aktivní kanály, které sleduji, ale coby zkušeného uživatele už mě na nich zaujme jen máloco. Je mezi mimi například Patrick May, který – kromě publikování krátkých videí hned na několika (?) kanálech – stojí i za zajímavým projektem noscriptgdl, kde shrnul základy vytváření knihovních prvků bez nutnosti znalosti programování v GDL. A samozřejmě nemohu opomenout ani Davida Tomice, kterého lze asi označit za současného youtubera se vším všudy, tedy i s přesahem i do světa technoogií a gadgetů.

Máte-li nějaké tipy na kanály se zajímavým obsahem pro pokročilé uživatele Archicadu, určitě mi o nich dejte vědět!

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat