ardit. knihovna pro Archicad 25/26 (aktualizováno)

Archicad má již ve své výchozí instalaci poměrně obsáhlou knihovnu, nicméně řada prvků v ní tak trochu chybí – například objekty pro elektrické zásuvky, vypínače a další koncové prvky. Proto průběžně vytvářím vlastní knihovnu, kterou si mohou stáhnout i podporovatelé arditu s placeným členstvím.

Aktuální knihovna obsahuje prvek pro nerezový komín a koncové prvky pro elektroinstalaci.

Elektroinstalační prvky zahrnují dvacet objektů: multirámeček s 1–5 pozicemi pro různé funkce, samostatnou základní a dvojitou zásuvku, TV zásuvku, datovou jedno- a dvojzásuvku, kabelové vývody, spínače a přepínače (sériový, střídavý a křížový), stmívač, časovač, pohybové čidlo, ovladač stínicích prvků a prvek se zaslepovací krytkou.

x

Knihovní objekty jsou ve 2D i 3D parametrické – nastavit lze 2D a 3D pera, povrchový materiál 3D prvku (rámeček a vnitřní část), základní rozměry ve 2D i 3D; 2D symbol je možno posunout i mimo umístění prvku grafickým hotspotem ("růžový bod" pro ruční posun přímo v půdorysu), 2D či 3D reprezentace jde vypnout. Přednastavená pera odpovídají mé šabloně; při použití jiného nastavení Archicadu (včetně výchozí šablony) je nutno pera v nastavení prvku přenastavit; doporučuji pak uložit takto nastavené prvky mezi oblíbené, aby bylo možno shodné nastavení použít opakovaně.

Prvky jsou mnou napsány ve 2D i 3D, nejde tedy o přeuložení 2D kresby či 3D modelu, což obvykle vede k vygenerování neefektivního kódu. Parametry prvků jsou sdílené, fungoje tedy přenášení nastavení z jednoho objektu na druhý pomocí alt a cmd-alt (nasávátko a stříkačka).

Podobu prvků ve 3D jsem záměrně volil jako co nejjednodušší; vychází z mého používání těchto prvků v rámci BIM modelu nebo při rozkresech interiérů (kde mi zásuvky a vypínače nejvíce chyběly).

Prvky nejsou v tuto chvíli naprogramovány jako "zařízení" pro TZB modelář. Neobsahují žádné textové parametry – jejich používání přímo v GDL prvcích považuji za přežité, doporučuji spíše využít standardní vlastnosti (na které se GDL parametry stejně nedají mapovat). Zároveň 2D symboly neobsahují žádné textové popisky – potřebujete-li je popisovat, využijte k tomu asociativní popisky, který zobrazí hodnoty vybraných vlastností.

Prvky poskytuji ve stavu "jak jsou". K dispozici jsou pro Archicad 26 a 25 (do nižších verzí je ukládat nebudu).

Knihovnu si můžete stáhnout z odkazu v dolní části této stránky (jste-li přihlášeni jako platící podporovatel; zde si můžete přečíst o tom, jak se stát podporovatelem arditu>). Je k dispozcii v podobě .LCF kontejnéru, který načtete ve správci knihoven, podobně jako třeba výchozí knihovnu Archicadu.

Budu moc rád za jakékoliv komentáře, upozornění týkající se této knihovny či náměty na jiné prvky, které vám v Archicadu chybí (použijte k tomu prosím mou e-mailovou adresu martinrosa@martinrosa.cz).


AKTUALIZACE, VERZE 3.0 (10. 9. 2023):

 • Přidán prvek pro nerezový komín.
 • Další drobné opravy a úpravy (optimalizace kódu v makru).
 • Knihovna je kompatibilní s předchozí verzí 3.0, můžete ji použít i na již rozpracovaných projektech jejím nahrazením ve správci knihoven.

AKTUALIZACE, VERZE 3.0 (1. 8. 2023):

 • Přidáno grafické uživatelské rozhraní pro nastavení knihovních prvků.
 • Multirámeček lze přepnout i do vertikálního uspořádání.
 • Přidána 3D reprezentace pro kabelové vývody.
 • Další drobné opravy a úpravy.
 • Knihovna je kompatibilní s předchozí verzí 2.0, můžete ji použít i na již rozpracovaných projektech jejím nahrazením ve správci knihoven.

AKTUALIZACE, VERZE 2.0 (1. 7. 2023):

 • Knihovna byla rozšířená o několik dalších koncových prvků: vícepólové spínače, pohybové čidlo, časovač, stmívač, záslepku...
 • Opraven křížový přepínač (správně s jednou klapkou), přidán přepínač dvojitý střídavý.
 • V názvech knihovních prvků je uvedeno číslo standardozovaného řazení.
 • Přidán univerzální vícenásobný rámeček (1–5 pozic).
 • Všechny prvky mají vnější rámeček + vnitřní část, s možností použití různých povrchových materiálů.
 • Další drobné opravy a úpravy.
 • Knihovna je nově k dispozici pro Archicad 26 CZ i pro Archicad 25 CZ.
 • Prvky bohužel nejsou kompatibilní s knihovnou verze 1.0 (kvůli přepsání knihovny za účelem jejího dalšího konzistentního vývoje).

VERZE 1.0 (1. 6. 2023):

-

STAŽENÍ KNIHOVNY

Zde si můžete stáhnout knihovnu (odkazy se objeví, jste-li přihlášeni jako platící podporovatel arditu):

Tento obsah je pouze pro platící odběratele.

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat