ardit. | novinky #14
Přátelé a podporovatelé arditu,
po čase vám opět zasílám newsletter s pozvánkou na jednu zajímavou Archicadovou/BIM akci, informacemi o dalším běhu mého archicadového kurzu, přehledem nově publikovaných videí na kanále ardit a několika novinkami ze světa tuzemského BIM.
Přeji vám krásný přelom jara a léta, ať se vám daří!
Martin Jan Rosa
Pozvánka na BIMeeting 2025
Petr Karásek z kanálu 3D projektant pořádá třetí ročník BIMeetingu.
Z původně neformálního setkání archicadových přátel se už loni stala perfektně zorganizovaná akce, která využívá skvělé zázemí brněnského Centra bydlení a designu Kaštanová. Tam se BIMeeting uskuteční i letos, v pátek 12. září.
Moc si vážím možnosti na akci vystoupit po boku skvělých kolegů: nejlepšího archicadisty Michala Jiráta, Karla Landy z Cegry a Martina Svobody z RD Rýmařov. Už nyní mohu poodhalit, že se budu věnovat tématu openBIM v Archicadu, tedy využití standardů IDS, IFC a BCF.
Více informací najdete na 3Dprojektant.cz. Do konce června máte možnost využít registrace za zvýhodněných podmínek.
Spustil jsem třetí běh kurzu Archicad pro začátečníky
Na letní období jsem vypsal třetí běh online kurzu pro začínající uživatele Archicadu.
Vzhledem k tomu, že v létě většina z nás nefunguje úplně na 100 %, prodloužil jsem délku kurzu na 120 dní a počet skupinových konzultací zvýšil z obvyklých čtyř na šest.
První dva běhy kurzu pro mne byly hodně zajímavé co se týče zkušeností a (vesměs pozitivní) zpětné vazby. Přesvědčil jsem se o tom, že mě opravdu baví především živé interakce v rámci skupinových i individuálních konzultací. Dostal jsem spoustu hodně zajímavých dotazů, ze kterých ostatně vzešlo hned několik videí na arditu.
Překvapilo mě, že se mezi účastníky našli i ti, kteří Archicad už nějakou dobu používají, ale prozatím se jej učili nepříliš systematicky. Dokonce se přidali i studenti, přestože kurz přímo na tuto skupinu necílil.
Zároveň se ukázalo i to, co jsem mohl tušit z vlastní zkušenosti – že my, architekti a projektanti, máme opravdu málo času. Proto jsem se rozhodl ponechat účastníkům kurz přístup k videím i po jeho ukončení.
Informace o kurzu najdete na martinrosa.cz/archicad.
Momentálně připravuji i kurz pro pokročilé. Chtěl bych ho spustit někdy v polovině roku, ale reálně to zatím vypadá spíš na letní prázdniny. Práce se protahuje – jednak kvůli pár architektonickým projektům, co mám právě „na stole“, a také kvůli narůstajícímu rozsahu témat, která chci do kurzu zařadit. Chcete-li dostávat aktuality o přípravě tohoto kurzu, přihlaste se k jejich odběru ve spodní části stránky s kurzy.
Novinky na YouTube kanále ardit
V rámci archicadových videí jsem se zaměřil například na problematiku nastavení projektu dle S-JTSK, pořadí kreslení prvků, napojení stěn a střech a několik dalších praktických tipů.
V dalším videu jsem ukázal svůj přístup k ukázkovému obsahu v rámci mé archicadové šablony.
Poslední archicadové video mělo být původně spíše aprílovým žertem, nicméně jeho námět je potenciálně natolik zajímavý, že jsem jej vydal i poté, co jsem první duben prošvihl. Zkusil jsem se vyrovnat s výzvou, co všechno lze z archicadové šablony odstranit.
Kromě Archicadu jsem se věnoval i dílčí aktualizaci Twinmotionu, která přinesla zásadní vylepšení vytváření trávy ve vizualizacích. 🌱
Poslední video je dalším příkladem toho, jak využívám AI nástroje. Ukázal jsem v něm, jak snadno dnes lze vytvořit plnohodnotnou aplikaci. Konkrétně jsem během pár okamžiků vytvořil webový nástroj, který slouží k redukci bodů v modelu terénu staženém z ČÚZK. Sám jsem jej už několikrát v praxi použil. Není zcela bezchybný, občas je potřeba ho před použitím na webu restartovat, nicméně tématu aplikací se ve volných chvílích věnuji dále a časem se k němu vrátím – protože to přináší komukoliv z nás naprosto úžasné možnosti.
Jaký bude Archicad 29?
Cimrmanovsky řečeno, nemohu ani naznačovat.
Nicméně není asi žádným tajemstvím, že bylo právě spuštěno beta testování, a zanedlouho bude i veřejný technology preview.
Proto si dovolím sdílet jen svou vlastní aktuální emoci z novinek, která je nejpozitivnější za hodně dlouhou dobu. Už teď se těším, až budu natáčet mou obvyklou podzimní recenzi, protože asi budu tentokrát Graphisoft spíše chválit než popichovat. 🎉
Vzhledem k tomu, že stále dostávám dotazy týkající se zvolení nějaké strategie pro licencování (byť sám už se trochu ztrácím v tom, co je vlastně v této oblasti aktuální), tak bych jen dodal to, že doporučuji zvážit dotažení Archicadu do verze 29. Zvláště pokud budete v budoucnu pracovat na BIM zakázkách, které mohou spadat pod zákon o BIM (mířím na IFC4.3).
Letem světem českého BIMu
Na závěr si dovolím opět pár bodů ilustrující můj pohled na dění na poli tuzemského BIM.
- Jak jsem psal v několika předchozích newsletterech, navázal jsem v tomto tématu kontakt s představenstvem České komory architektů a zapojil jsem se do činnosti pracovní skupiny pro digitalizaci.
- Aktuálně mám velkou radost, že na posledním představenstvu byly schváleny "Teze pro BIM", na jejichž vypracování jsem se aktivně podílel. Doufám, že se je povede v brzké době dotáhnout k vydání, protože je považuji za důležité coby vyjádření názoru naší profesní organizace na některé klíčové aspekty v BIM.
- Letos jsem se bohužel nemohl účastnit dubnové valné hromady ČKA, proto mě mile překvapilo, když jsem našel v závěrečném usnesení bod, že valná hromada ukládá představenstvu koordinovat informační podporu členům ČKA ve věci BIM. Další pozitivní zprávou je zařazení využití AI v profesi architekta mezi programové priority představenstva ČKA na další období. 👍
- Společně s předsedou PS Digitalizace Alešem Markem a několika dalšími členy PS jsme se během několika prvních měsíců letošního roku na základě žádosti z MMR podíleli na posouzení práce na datovém standardu a datovém slovníku v rámci odboru Koncepce BIM agentury ČAS. Vzhledem k tomu, že se ke mně následně dostaly informace o tom, že ČKA údajně vydala "souhlasné stanovisko" k tomu, co jsme viděli, za sebe dodávám, že se to úplně nezakládá na pravdě. Jednak jsme nepsali žádné "stanovisko"; pouze jsme konstatovali, že nám byla prezentovaná práce na samotném datovém slovníku, která je úctyhodného rozsahu, žel nejasného účelu, prakticky nefunkční demo aplikace pro vytváření datových standardů, a neviděli jsme žádný datový standard. Myslím, že v oblasti této standardizace požadavků na informace (což je onen datový standard) nás čeká ještě mnoho legrace. 🤷♂️
- Odbor Koncepce BIM agentury ČAS vydal několik nových výstupů, včetně nového tzv. BIM protokolu, který zahrnuje i BEP a EIR. Budu se jimi v blízké době zabývat na svých kanálech, nicméně pokud vás toto téma zajímá, doporučuji si na ně udělat vlastní názor na webu Koncepce BIM.
- Připravovaný Zákon o BIM hladce prošel na konci května druhým čtením v PSP. O den později jsem měl na téma tohoto zákona a jeho nejistých dopadů na naší profesi z důvodu neexistujících vyhlášek příspěvek na konferenci Digi/BIM Day pořádané PS Digitalizace ČKA. Záznam této konference by měl být brzy dostupný (doufám, že vás na něj budu moci odkázat v příštím newsletteru). Nicméně zde jen shrnuji to, že považuji za opravdu hodně důležité sledovat přípravu tohoto zákona. Stále je otevřená možnost, že jeho schválení přinese pro projektanty a architekty spoustu nových a zbytečných povinností, ale také to, že může znamenat skutečný přínos nejen pro nadlimitní veřejné zakázky. ⏰
- A úplně na závěr aktualita: ve středu 18. června od 18.00 hodin se na střeše domu Radost na náměstí Winstona Churchilla v Praze koná další setkání SPOKS – spolku konzultantů ve stavebnictví. Tentokrát se budeme bavit především o zadávání veřejných zakázek s využitím metody BIM. Akce je otevřena komukoliv, koho téma BIM zajímá.